Sıfır Sermaye ile Başlangıç (Giriş Aşaması)

Farmasi Satış Danışmanı olduktan sonraki ilk hedefimiz ürün satmak ve kâr elde etmektir. Bu başlıkta sıfır sermaye ile nasıl bir başlangıç yapabileceğinizi anlatacağım. Öncelikle elinizde avucunuzda hiçbir şey olmadığınızı varsayalım. Farmasi ürünlerini diğer firmalar gibi borç olarak vermek yerine peşin ödeme almaktadır. Şahsen benimde beğendiğim bir uygulamadır. Eğer hiç paranız yok veya kredi kartınız da yoksa hemen bir İş Bankası’na giderek Farmasi’ye özel 500 TL limitli kredi kartı alabilirsiniz. İş Bankası’nda banka görevlilerine Farmasi Satış Danışmanı olduğunuzu belirtirseniz kredi kartı işlemlerinizi hızlıca yaptırabilirsiniz.

Artık 500 TL limitiniz var. Peki bu parayı nasıl değerlendirmeliyiz? Bu parayı borç olarak aldığımızı asla unutmayalım. Şuanda bakiyemiz eksi 500 TL’dir. İlk başta eksi olan bakiyemizi artıya çevirmek için uğraşmalıyız. Bunun için gelen gideni yazacağımız bir defter yeterlidir. Şuan için çok küçükte olsa artık bizler birer esnafız. Ama geleceğin müdür adayları olduğumuzu kesinlikle unutmamamız gerekmektedir.

Satış yapmaya başladıktan sonra gelen her parayı tekrardan bankaya yatırmanızı öneririm. Bankada birikecek para gelecekteki sermayenize dönüşecektir. Ayrıca düzenli olarak para yatırılıp çekilmesi kredi puanınızı da artırır ve kredi kartınızın limitini de. Ama ben her zaman nakit çalışmanızı ve kredi kartı kullanmamanızı öneririm.

Öncelikle satış yaparken ürününüze güvenin. Sattığınız bir üründen eğer ki şikayet gelirse hemen ürünü geri alın ve parasını iade edin. Farmasi size ürünü gönderirken faturası ile birlikte gönderir. Fotokopisini çekerek şikayet edilen ürünü geri gönderip sizde paranızı geri alabilirsiniz. Müşterilerinize ilk önce güveni verin, gerisini Farmasi’ye bırakın.

Farmasi’nin rakipleri hem fiyat olarak hem de kalite olarak Farmasi’nin önünde ve hatta yanında bile değiller. Birçok kişi alışkanlıklarından vazgeçmedikleri için ürün değiştirmiyorlar. Tavsiyem bu kişilere ürünler denetiniz. Hatta ürün hediye bile edebilirsiniz. Ben bu tür fikrini kalıplaştırmış kişilere Farmasi ürünlerini deneterek fikirlerinin değişmesini sağladım. Bu en büyük başarılardan biridir. Hem kişisel gelişimiz için artı puandır, hem de ürünün kalitesi için müthiş bir reklamdır.

Not: Satış başına kâr oranı ortalama %30 civarındadır. Bunu artırmakta sizin elinizdedir. Eğer ki kâr oranlarını artırmak isterseniz kataloglar arasındaki farkları takip etmeniz gerekmektedir. Yani bu ay 25 liraya satılan bir ürün öteki ay 35 TL ye satılıyorsa ve bu ürün en çok satılanlar arasında ise bu üründen stok yapıp sonraki aya satış yapabilirsiniz. Böylelikle üründen kâr’ınız 10 TL yerine 20 TL ye yükselir.

Takım Liderliğine Giriş (Yükseliş Aşaması)

Satış yapmaya başladık ve işlerimizi yoluna koyduk. Ama bu yükselmek için yetersiz. Tek başımıza ayda 3.000–4.000 TL satış yapamazsak bir işten para kazandığımız gibi Farmasi’den iyi para kazanamayız. Bunun için takım kurmalıyız ve takımımızı yönlendirerek birlikte yüksek satışlar elde etmeliyiz. Böylelikle Farmasi Kazanç Planı’ndaki hedefleri daha kolay bir şekilde tuttururuz. Aklınıza “takımımla birlikte nasıl ve ne kadar para kazanırım?” sorusu geliyorsa hemen örneklerle açıklayayım.

Takımınızda 20 kişi olduğunu var sayalım. Ve bu kişilerin ortalama ve sizin bir ayda 200 TL sipariş girdiğini düşünelim.  Toplamda sizle birlikte 21 kişinin ortak kazancı 4.200 TL olur. Farmasi Kazanç Planında 4.200 TL ile Lider Basamağına çıkarsınız ve %12 komisyon kazanmaya hak kazanırsınız. Bu da 504 TL dir. Buradan da gördüğünüz gibi liderlik yaparak çok yüksek primler elde edebilirsiniz. Farmasi Kazanç Planı’nı inceleyerek diğer prim oranlarını ve ne kadar kazanabileceğinizi görebilirsiniz.

Üyeleri Nereden Bulurum?

Bunun için en güzel yerlerden biri kuaförlerdir. Tanıdığınız bir kuaföre giderek katalog bırakabilirsiniz.  Kuaförlerden size ürün almak veya üye olmak için birçok insan ulaşacaktır. Ürün alanlarda sizin birer referansınız olarak çevredekilere reklamınızı yaparak ister istemez yeni müşteriler çekecektir. Mesela beni şuan bile hiç tanımadığım insanlar arayarak ürün siparişi veriyor.

Bu biraz işi zamana yayarak gerçekleşir. Eğer ki ben bekleyemem ben atılımcıyım diyorsanız üye bulmak için en güzeli stand açmaktır. Farmasi karton standın fiyatı 55 TL’dir. Standınızı işlek caddelerin birine kurabilir, ürün tanıtımı yapmanın yanı sıra üyelik formları dağıtarak üye toplayabilirsiniz. En etkili üye toplama tekniklerinden biridir.

Tüm ülke genelinde üye toplamak istiyorsanız web siteleri veya sosyal medya (Facebook, Twitter, Instagram vs.) üzerinden sayfalar, gruplar ve özel mesajlarla yeni danışmanlar aramaya başlayabilirsiniz. Böylelikle sınırlarınızı bir bölgeyle sabit bırakmazsınız ve ülkenin her yerine yayılırsınız. En başarılı direktörler ve müdürler genellikle bu metodu uygulamaktadırlar.

Sonuç

Sonuç olarak liderliğe (Yani grup kurarak birlikte satış yapmaya) başladığınız andan itibaren düzenli bir şekilde yükselirsiniz. Yapmanız gerekenler ise; grubunuza gelen satış danışmanlarınıza destek olmak, onları yalnız bırakmamak ve tecrübelerinizle onlara yön vermektir.  Yeni Farmasi danışmanlarını liderliğe hazırlayarak hem kendinizi hem de danışmanınızı bir basamak daha yükseltirsiniz.

Son olarak da Farmasi ürünlerini satmak sadece kendinize kazandırmaz. Tamamen yerli ürün olan Farmasi’den bir ürün sattığınızda siz, sonra Farmasi, daha sonra Farmasi çalışanları ve devletimiz kazanır. Yerli malı ürünleri satarak ülkemizdeki yatırımlara destek olmuş olursunuz. Böylece sadece kazanç sağlamaz, vatandaşlık görevlerinden birini de gerçekleştirmiş olursunuz.